Zakládání zahrady

Radši to pošplíchat roundupem?

„Na to, že budete letos zakládat trávník, rovnou zapomeňte. Až se ta hromada rozhrne, poroste vám tam plevel. To musíte pošplíchat roundupem, aspoň třikrát, a na jaře pak můžete ten trávník založit,“ doslechla jsem se včera od jednoho z našich stavařů. Není první. I naše zahradní architektka nám to radila.

No, já jsem sice zahrádkář – učedník, ale jedno vím jistě. Roundupem to můžu pošplíchat vždycky. Ale já to roundupem pošplíchat nechci. Nechci si svoji přírodní permakulturní ekozahradu otrávit jedem jen proto, že budu muset bojovat s plevelem. Rozhodně to chci nejdřív vyzkoušet jinou cestou.

Na založení trávníku jsem vybrala osiva od společnosti Planta naturalis – jedná se spíš o louky, než o trávníky, ale mají i variantu vhodnou místo trávníku. Určitě tady o tom pak napíšu víc. Když si čtu jejich rady, jak louky zapěstovat, není tam nic o tom, že by bylo potřeba nejdřív zničit půdu chemikáliemi. To ani není jejich styl. Tvrdí, že louka si s plevelem poradí. Navíc, pokud chcete louku místo trávníku, předpokládá se nejspíš, že vám nevadí, když místo trávníku máte pampelišky, sedmikrásky nebo kopretiny. On se v tom ten plevel asi i trochu ztratí. Nehledě k tomu, že by k jeho vyhubení mělo pomoct také to, že se ta loučka bude kosit.

Tak uvidíme. Udělám ale všechno proto, abych se roundupu vyhnula. I kdybych to musela nějak masivně zamulčovat nebo pár let válčit s plevelem.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s