Na zahradě rostu

Komedie plná omylů aneb na zahradě růst

Vnímám se jako úplně zahradník amatér, resp. permakulturní zahradník amatér. Starat se o klasickou zahradu, to jsem od táty nějak odkoukala. S permakulturou je to horší. Všechno, co o tom vím, je teorie.

Tak trochu předpokládám, že existuje někdo, kdo ví, jak se to má dělat správně, ale já to nejsem. Rozhodí mě každý soused, který (byť se o nic jako permakultura ani nepokouší) dělá něco jinak. Neustále zpochybňuju svoje postupy, ptám se každého, kdo o zahradničení něco ví, zjišťuju co a jak by se mělo/mohlo dělat. Abych se vyhnula vlastní chybě… Výsledkem ale je, že zjistím deset různých možností, jak něco udělat, přičemž autoři jednotlivých přístupů často odsuzují ty ostatní přístupy.

Abych se vyhnula vlastní chybě… Děsím se toho, že to špatně dopadne a že se ukáže, že jsem to udělala blbě. Ale ať se snažím sebevíc, chybě se nedokážu vyhnout. Například dnes ráno jsem zjistila, že když jsem po přesazení zastřihovala mišpuli, aby její koruna odpovídala velikosti kořenů, nedošlo mi, že je roubovaná a ustřihla jsem ji pod roubem, takže nyní už z pahýlu poroste jen hloh, který tvoří podnož. Ach jo.

Zahradničení je přitom krásná ukázka činnosti, při níž nelze nechybovat. Můžete mít různé zkušenosti a vyhnout se určitým věcem, ale nikdy nevyjde všechno podle očekávání. Přirozenou podstatou zahradničení je to, že něco zkoušíte, a čekáte, jak to dopadne. A když to nedopadne, je to chyba? Není. Je to normální život. Vyhodnotíte to, poučíte se a uděláte to příště jinak.

A tak nejen, že se učím, jak se zakládají záhony a že nemám být tak hrrr, když něco stříhám, učím se také, jak přijímat to, že něco nevím, nebo že se něco, co jsem vymyslela, ukáže jako špatné rozhodnutí….

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s